THE TRIM - kadeřnický salon
ZADÁNÍ:
Naším úkolem bylo navrhnout interiér kadeřnictví THE TRIM pro Daniela a Báru Paškovy. Jedná se o renomovaný kadeřnický salon, který má nyní pobočku v Karlíně, ale vzhledem k oblíbenosti salonu již nestačí svojí kapacitou. Zadáním je vytvořit celkový koncept nového většího prostoru nacházejícího se v nárožním parteru budovy Fragment se zázemím
pro 7 míst ke střihu, 4 mycími boxy, reprezentativní recepcí a veškerým potřebným zázemím jak pro klienty, tak pro zaměstnance.
KONCEPT:
V návaznosti na již rozpracované rozmístění pozic střihu ve spolupráci s architektem Danielem Falťanem jsme rozvinuli jednoznačný silný koncept "kovové améby" konstrukce, která jednak propojuje přední část salonu obsahující recepci, v.i.p. mycí box a dvě místa ke střihu se zadní částí salonu se 3 mycími boxy, kam se nám podařilo dostat dalších 5 míst ke střihu. Konstrukce améby odděluje vizuálně čistou - reprezentativní část od zázemí kadeřnictví, které obsahuje: menší kuchyňku s kávovarem, úložné prostory, 2x wc, technnickou místnost a velkou kuchyň s jídelním pultem. Zároveň se nám zde podařilo získat místo pro tajnou Danovu odpočívárnu se skrytým malým oknem sloužícím k pozorování co se děje venku a v salónu s tím, že zároveň dovnitř nikdo neuvidí díky zrcadlovému sklu.
Při vstupu do prostrou uvidí klient jako první elegantní - dominantí kamennou RECEPCI. Nad touto “kamennou sochou” je zavěšená v kontrastu minimalistická designová zářivka. Součástí kovové konstrukce za recepcí, je speciální “oko“ s lednicí, kde si klient může vybrat jak
TRIM limonády a čokoládové pralinky, tak ve vedlejší zaoblené nice vlasovou kosmetiku Kevin Murphy, která je zde vystavena rafinovaně jako součást konceptu. U recepce si klienta přebere kadeřník, odnese mu kabát do zadní skryté skříně a odvede ho k příslušnému střihu či mycímu boxu. Vip mycí box je skrytý za plechovou stěnou améby, kde má klient 100% soukromí, to je navíc podpořeno závěsy jak ze stran oken, tak konstrukce. Další mycí boxy jsou umístěny v zadní části prostoru a lze je zakrýt efektním kovovým závěsem, který svým tvarem skvěle doplňuje tvar améby.
CHODBA propojující přední a zadní prostory salonu je zážitkem sama o sobě. A to jak tvarem klikatící se plechové konstrukce, tak podhledem, který je tvořen zvlněným plechcem - působícím jako vodní hladina. AMÉBA obaluje jádro zázemí celého salónu. Je tvořena konstrukcí potaženou ohýbaným pozinkovým plechcem, skrývající v sobě jak průchody do jednotlivých místností, tak i otvory např. na vystavení pralinek či tzv. art window - malé tvarovené okénko, kam lze umístit (za sklo) nějakou sošku či jiný umělecký objekt.
MATERIÁLY
K danému prostoru, který je umístěn v nové moderní budově Fragment, volíme v základu nadčasové materiály jako je kov (pozink, nerez..), dřevěnou - šedě žíhanou dýhu navrženou Ettore Sottassem, která prostor změkčuje a zútulňuje a kámen ve formě sochy recepce, která dominuje celému prostoru.
Vzhledem k zálibě klientů v umění a různých designových objektech je dle nás důležité, aby byla kostra návrhu co nejvíce ucelená, nadčasová a spíše neutrální, aby ji bylo možno právě těmito zmíňovanými objekty časem dotvářet a “zabydlovat“ s tím, aby celek zároveň nepůsobil přeplácaně a lacině.
ZRCADLA ke střihu
Tvar samostojících oboustranných zrcadel je navržen jako organický, a tak se stává další dominantou. Proto je třeba znovu myslet na to, že v prostoru nesmí být paralelně moc dalších dominant najednou, aby všeho nebylo zkrátka moc. Z toho důvodu volíme například colorbary
v jednodušší formě, která ale svými materiály (broušený nerez, beton, umělý kámen, dýha..) bude skvěle doplňovat celek. Zrcadla mají nerezový lem, LED podsvícení, dále disponují otočným “talířkem” na nerezovém pařátku, který je možný otáčet a klient si tak na něj pohodlně odloží kávu, pití či telefon. Hlavní podstavec je tvořen z betonu tak, aby zrcadla byla stabilní a nepřepadávala.
ÚLOŽNÉ PROSTORY obsahují několik rafinovaných prvků jako například barvu uvnitř korpusů, čímž může být klient vždy překvapen.
Zásadní je, aby prostor působil, jako chameleon. Když bude potřeba, otevřou se kupříkladu zadní velké skříně opatřeny posuvnými panely
a v salónu se najednou obejví větší barvená plocha, která ho tím
trochu promění. Tato část je navíc opatřena posuvným žebříkem, aby bylo možné se pohodlně dostat i do horních polic. Uvnitř skříní budou umístěny zásuvky pro nabíjení holicích strojků a dalších potřeb. V těchto částech lze uplatnit zapojení umělců kupříkladu skrze dekorativní písmo uvnitř skříní (Michaela Fenkl), na wc atd...
OSVĚTLENÍ - počítáme jednak s dlouhými silně svítícími světly / rampami, které kopírují trasu trubek dominujícím podhledu. (Trubky navrhujeme opatřit světle šedým/bílým lesklým nástřikem barvy). V rámci nábytku používáme ve větší míře podsvícení LED pásky, které umožňují měnit barvu a
svítí odrazem do stropu. Salon tak může získávat různé atmosféry díky jednoduché změně barvy nasvětlení - např. oranžové či červené světlo. Ale při potřebě udržení bílého denního světla si jej lze též dopřát.
Rok: Prosinec, 2023
Rozměry: 155 m2
Autorský návrh: ANNY Architects
Anna Nižňanská + Anna Podroužková
Spolupráce: Ing.Arch. Daniel Faltan